Gra na wietrze

Technika

Technika gry w wietrze, w zależności od jego kierunku, jest trochę inna niż w normalnych warunkach.

Gra pod wiatr

Uderzenia z głębi kortu powinny być grane bardziej płasko, ponieważ na piłkę graną top spinem bardziej oddziałuje wiatr, przez co jest ona krótsza. To daje przeciwnikowi dużą przewagę. Technika woleja, smecza i serwisu nie odbiega od normalnej. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby przy serwisie piłkę wyrzucać trochę niżej, aby wiatr nie miał tak dużego na nią wpływu.

Gra z wiatrem

Gra z wiatrem jest trochę inna. Trzeba grać mocnym top spinem, aby utrzymać piłkę w korcie.

Gra przy wietrze bocznym

Ogólnie w takiej sytuacji należy grać bardziej płasko. Im bardziej wiatr oddziałuje na piłkę, tym mniejsze szanse na trafienie jej w kort. Należy unikać grania blisko linii, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że wiatr wypchnie piłkę na aut.

Taktyka

Należy zwrócić uwagę na następujące aspekty taktyczne: wysoki procent pierwszego serwisu, zwiększenie marginesu błędu kosztem dokładności. Celem nie może być granie zbyt blisko linii. W większości przypadków zawodnik powinien pracować nad budowaniem punktu, nie zaś dążyć do wygrania go pojedynczym strzałem. Grając w wietrze bardzo trudno jest grać agresywnie.

Gra pod wiatr

Grając z głębi kortu najlepiej jest grać płaską i długą piłką, aby trzymać przeciwnika na linii końcowej. Czasami można zagrać dropszota. Slajs nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wiatr skraca lot piłki i jest ona łatwym łupem dla przeciwnika, który zyskuje w ten sposób szansę na przejście do ataku.

Gra z wiatrem

Idealna taktyka, jeśli zawodnik umie grać woleja, to atakowanie na siatkę. Polecam taką właśnie taktykę, ponieważ minięcia są wolniejsze z powodu oporu stawianego przez wiatr. Atakujący musi jednak zwracać baczną uwagę na loby, które mogą być grane pod wiatr bardziej agresywnie niż normalnie. Grając z wiatrem należy stać bardziej w korcie, ponieważ piłki przeciwnika są wolniejsze i krótsze. To zwiększa nasze szanse na atak do siatki.

Gra przy wietrze bocznym

Grając przy wietrze wiejącym z boku, zawodnicy powinni grać większość uderzeń z głębi bardziej w kierunku pod wiatr, aby zwiększyć w ten sposób margines błędu.