Skala NTRP

Skala NTRP

National Tennis Rating Program powstał, aby określić i ujednolicić ocenę umiejętności graczy tenisowych od poziomu początkującego do profesjonalnego

NTRP 1.0 – Tenisista dopiero zaczyna grać w tenisa.

NTRP 1.5 – Tenisista koncentruje się przede wszystkim na podstawowej sytuacji meczowej czyli utrzymaniu piłki w grze. Ma problemy ze zmianą tempa gry i serwisem

NTRP 2.0 – Tenisista musi jeszcze zdobyć doświadczenie na korcie. Pracuje nad punktem trafienia, centrycznym uderzeniem i ustawieniem się na korcie

NTRP 2.5 – Ten tenisista uczy się oceniać tor lotu piłki, jednak posiada braki związane z kryciem kortu. Jest w stanie wymieniać wolne piłki z tenisistami o podobnych umiejętnościach.

NTRP 3.0 – Ten tenisista jest w stanie wymieniać piłki w średnim tempie. Jednak nie czuje się komfortowo ze wszystkimi rodzajami uderzeń. Napotyka kłopoty związane z odpowiednim dopasowaniem kontroli, głębokości i siły uderzenia. W deblu gra w formacji jeden z przodu jeden z tyłu.

NTRP 3.5 – Tenisista jest w stanie grać lepsze zagrania pod względem skuteczności oraz kierunku na umiarkowanych piłkach. Jednak posiada braki związane z wprowadzeniem do gry różnorodnych uderzeń i ich głębokością. Ponadto zaczyna wykazywać agresję podczas gry przy siatce, poprawił krycie kortu oraz zaczyna współpracować podczas gry podwójnej.

NTRP 4.0 – Tenisista odpowiednio dobiera uderzenia pod względem kontroli, głębokości zagrania zarówno z forhendu jak i bekhendu przy różnych zagraniach dodatkowo potrafi zagrać piłki lobowane, smecze, przygotowanie do ataku przy siatce oraz woleje. Czasem wymusza błędy serwisem. Może przegrywać wymiany przez niecierpliwość. W grze podwójnej gra zespołowa nie pozostawia nic do życzenia.

NTRP 4.5 – Tenisista umie posługiwać się siłą i rotacją. Ponadto zaczyna radzić sobie z tempem gry, ma dobrą pracę nóg oraz dobiera technikę gry adekwatnie do przeciwnika. Gra pierwszy serwis silnie i jest w stanie umieścić w karze serwisowym drugi serwis. Jest w stanie odbierać trudne zagrania. Gra agresywnie przy siatce podczas gry podwójnej.

NTRP 5.0 – Tenisista ma dobrą antycypację uderzeń i jest w stanie grać efektowne piłki. Podczas gry wykazuje się regularnością. Jest w stanie zagrać kończące piłki oraz wymusić błąd przeciwnika. Potrafi kończyć wymianę piłek wolejem. Potrafi grać loby, skróty, półwoleje i smecze. Drugi serw gra z odpowiednią głębokością oraz rotacją.

NTRP 5.5 – Tenisista jest w stanie grać bardzo silne piłki i/lub regularne zagrania co jest jego największą bronią. Potrafi zmieniać styl i taktykę podczas meczu, potrafi również grać dobrze pod dużą presją.

NTRP od 6.0 do 7.0 – Tenisista z NTRP 6.0 przeszedł intensywne szkolenie przygotowujące go do zawodów na poziomie krajowym. Gdy był młodszy był notowany w regionalnych lub krajowych rankingach. Tenisiści posiadający NTRP 6.5 – 7.0 są to zawodnicy światowej klasy